21 Ocak 2014 Salı

Aguaturbia - Psychedelic Drugstore

Aguaturbia, Şili'den çıkmış bir grup. 70'li yılların başlarında biraz psikedelik olmakla beraber; bolca progressive (bilhassa space-prog) öğeler barındırmış; harika bir kadın vokale sahip, etkileyici gitar soloları olan bir grup. İlaveten; o dönemin bir çok güzel eserini ciddi başarılı şekilde yorumlamışlar. Velvet Underground'un Crimson and Clover'ı, Jefferson Airplane'in Somebody to Love'ı, Grand Funk Railroad'un Heartbreaker'ı ve Cream, Muddy Waters gibi grupların yorumladığı Rollin'n'Tumblin ilk aklıma gelenler. Saydığım 4 şarkı da bu albümde yer alıyor.

Grup, çok fazla olmasa da albümlerinde Şili folk müziğinin öğelerini de yer vermiş; bu öğelere bolca wah-wah gitar efektleri ve blues tınıları eklemişler.

Grup, 4 elemandan oluşuyor. Vokaldeki kadına; klasik olarak davul, bas ve elektro gitar ile eşlik ediyor elemanlar. Davulcu Willy Cavada, 2013'ün Ekim ayının ilk gününde hayata veda etmiş malesef. Vokal Denise Corales ise progressive rock dünyasının en şahsına münhasır kadın vokallerinden. Vaktiyle grubun ilk albümünün kapağında çırılçıplak şekilde göğüslerini sergilemişliği var. Emin olmamakla birlikte; ismini google'da aratıp çıkan fotoğraflara baktığımda; sanırım halen müzik hayatına devam ettiğini söyleyebilirim.

Psychedelic Drugstore albümü, grubun ilk dönem çıkardığı iki stüdyo albümünden yıllar sonra; 90'lı yıllarda toplama albüm olarak piyasaya sürülmüş. Yukarıda saydığım rock klasiklerine ilaveten bu albümde Blues on the West Side, I Wonder Who gibi blues klasikleri de yer alıyor.

Yaklaşık 2 ay evvel evime misafir olan Şilili bir arkadaş ile laflarken; konu Aguaturbia'ya geldiğinde baya sevinmişti. Grubu ciddi biçimde övmüş, memleketindeki hayranlarından bahsetmişti. Çok aman aman bir hayran kitlesi oluşmasa da 60'lı 70'li yılların müziğini seven hemen her arkadaşının grubu sevdiğini belirtmişti. Türkiye'de birilerinin biliyor olmasına da şaşırmıştı.

Albümü severseniz; albümdeki şarkıların orijinallerini de dinlemenizi tavsiye ederim. Aslında çoğu yorumları orijinallerinin yerini tutmasa da; hepsi ciddi keyifli çalışmalar olmuş. Bilhassa Heartbreaker yorumları; en az orijinali kadar güzel diyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder